Novinky na lezeckých chytoch a štruktúrach

Novinky na lezeckých chytoch a štruktúrach

Novinky na lezeckých chytoch a štruktúrach

Lezecké chyty

V lete 2018 sme vyradili všetky staré modely chytov. Pri nových modeloch sme výrazne zjednodušil tvarové riešenie chytov – chyty sú oblejšie, bez ostrých hrán, odstránili sme zbytočnú „výzdobu“.

Vyplýva z toho príjemnejšie lezenie, jednoduchšie stavanie ciest a lepšie využitie na pretekoch (chyty majú v zásade len jednu možnosť chytania a nie sú diskriminačné). Upravili sme aj povrch – celkovo je málinko drsnejší. Povrch regulujeme aj v rámci chytu – na veľkých oblých častiach je hrubší, na menších hranách jemnejší. Drsnosť je častokrát otázkou vkusu, ale hladšie chyty sa určite horšie čistili.

Malou zmenou prešli aj kotviace otvory – hlavná imbusová skrutka presne lícuje s povrchom chytu, nevzniká priehlbina, za ktorú by sa dal chyt chytať. Samorezkové otvory sú teraz kolmé na plášť lezeckej steny, nie na povrch chytu (všade tam, kde to bolo možné). Začali sme aj experimenty s duálnym povrchom – v ponuke už niekoľko takýchto chytov máme.

Nové sú aj sady „detských chytov” – opäť zjednodušenie, žiadne zvieratká a nevhodné tvary, snažili sme sa rešpektovať anatómiu detskej ruky. Chyty sú objemovo menšie (lacnejšie), ale sú dostatočne veľké na to, aby ich deti udržali.

Zároveň sme prepracovali postup výroby foriem, takže ich budeme môcť rýchlejšie meniť. Forma vydrží len obmedzený počet cyklov, častejšie menenie sa pozitívne odrazí na kvalite povrchu.

Drevené štruktúry

Zmenou prešli aj drevené štruktúry – okrem nových tvarov sme upravili technické riešenie. Pridaním vlepených lamiel sme vylepšili pevnosť spojov, do kotviacich otvorov sú pridané kovové vložky, používame najkvalitnejšie narážacie matice na trhu.

Po dlhých experimentoch sme vyladili povrchovú úpravu a do ponuky sme zaradili duálnu textúru – tam sa nám povrch naozaj podaril. Štruktúry majú náter aj zo zadnej strany – zvyšuje to ich životnosť a odolnosť pri čistení.