Northland cup 2007 – MSR v boulderingu

Generálny reklamný partner:

Northland

Hlavní reklamní­ partneri:

ALPHA SPORT-MAMMUT
     K2-kaviareň˛ a lezecká stena

Reklamní partneri

Gilmonte the Ropemaker
Musetti cafféLOST ARROW ANATOMICŠariš
Mediálni partneri
RADIO FAJN
Žilinský večernk TV PATRIOT www.james.sk www.climb.sk     www.zilina.sk

Výsledky Northland cup 2007 – muži

Poradie;Meno;počet TOPOV;počet pokusov na TOPY;počet ZÓN;počet pokusov na ZÓNY

1. Tomáš Mrázek (OCúN, ROCK PILLARS);4;4;4;4
2. Peter Doležaj (CCCBBB);4;5;4;4
3. Kubo Kováčik (MKŠK Modra, VERTIGO);3;5;4;7
4. Tomaso Greksák (Verikal Patrónka, Worknet);2;2;4;5
5. Tomáš Fides (Prievidza);2;3;4;7
6. Ondrej Švub (CCCBBB);2;4;4;7
7. Matúš Kostka (HK Jasná – Liptovský Mikuláš);2;7;3;6
8. Dávid šatanek (Metropol KE, CCCBBB, SportRysy);1;1;4;7
9. Juraj Ravas (Aupeak team);1;2;3;9
10. Ji├Şí Bradáč (LOKAL BLOK);0;0;3;8
11. Juraj Gondžúr (Hromotlk žilina);0;0;2;3

Výsledky Northland cup 2007 – ženy

Poradie;Meno;počet TOPOV;počet pokusov na TOPY;počet ZÓN;počet pokusov na ZÓNY

1. Lenka Mičicová (LOST ARROW, K2);3;3;3;3
2. Zuzana Čintalová (MKšK Modra);2;2;4;7
3. Helena Lipenská (OCúN, ROCK PILLARS);2;2;3;4
4. Katarína Fickuliaková (Vertigo, Bloc Bratislava);1;1;2;3
5. Katka Sýkorová (Cafe Stena);0;0;1;1
6. Aleksandra Kodzik (Euro<26, Moc-aRt);0;0;1;4
7. Lucia Korcová (HK Zlatč Moravce);0;0;1;4
8. Dominika Kováčiková (MKšK Modra);0;0;0;0

Majstrami Slovenska pre rok 2007 sa stali Lenka Mičicová a Peter Doležaj

Najväčší favorit Tomáš Mrázek nezaváhal a vyhral.

Po ročnej prestávke sa v Žiline opäť uskutočnili Majstrovstvá SR v boulderingu Northland Cup 2007. Liezlo sa na už dobre známej stene od Anatomicu, ktorá bola obohatená o nový, pomerne previsnutý profil, ktorý zatraktívnil stenu a tiež potrápil lezcov. Taktiež nové žinenky prispeli k lepšej bezpečnosti, aj keď ani tento rok sa preteky neobišli bez zranenia. Našťastie nebolo to nič vážne.
Keďže naši poľskí susedia mali majstrovstvá, svojou návštevou nás poctila len jedna pretekárka, aj z Čiech nakoniec došlo len trio, no zato v hviezdnom zložení a to Tomáš Mrázek, jeho polovička Helča a mladý nádejný závodník Jirka Bradáč. Sumasumárum 32 mužov a 20 žien. Účasť Tomáša bola veľkým spestrením tohto ročníka a bolo sa naozaj na čo pozerať.

I napriek tomu, že prognóza Dr. Iľka nebola priaznivá, začalo sa za príjemného slnečného počasia kvalifikačkou mužov. V kvalifikáciách sa žiadne prekvapenia nekonali. Ženy potrebovali na postup dať všetky topy, mužom stačili dva.

Finále:
Ženy vo finále zaskočil prvý boulder, ktorý začínal v novom profile, prelez cez strop a končil sa pomerne technickým zliezaním. Ako prvá ho preliezla Lenka, ktorá spravila nohand medzi stopom a profilom a topovala s rukami za chrbtom. To sa ukázalo ako rozhodujúce, lebo po Lenke to už nevyliezla žiadna baba. Druhý technickejší preliezli všetky favoritky, Lenka, Katka Fickuliaková, Helča aj Zuzka na prvý pokus. V B3 z bojov o medailu vypadla Katka, ktorá dala len zónu. Štvrtý najvyššie doliezla Zuzka, ako jediná dala zónu, ale spadla tesne pred časovým limitom, tesne pod topom a skončila preto tesne za prvým miestom. Favoritka Helča Lipenská nedala v B4 zónu a bola tretia. Vyhrala Lenka, ktorá jediná dala 3 topy. Prekvapenie? Isto nie, Lenka na sebe tvrdo pracuje a stále ide hore.
Vo finále mužov padlo pomerne veľa topov (21), to je dosť veľa, veľmi veľa… Ale veď nech si aspoň raz chalani zalezú, na budúci rok možno nedajú ani zónu. Kubo Kováčik pekne zaliezol dal 3 topy a skončil tretí. Do poslednej chvíle to vyzeralo na superfinále medzi Krakenom a Mrázom, ale Peťovi čuzgla noha, ruka a celé telo a posledný boulder dal až na druhý pokus. 15000 SKK a rôzne darčeky od Northlandu a Mammutu si odviezol Tomáš do Brna (respektíve si to odviezla Helča, lebo Mráza nemá akosi momentálne vodičský :-).

Rozhovory s hlavnými aktérmi

 

Tomáš Mrázek – víťaz mužskej kategórie

Dvojnásobný majster sveta v lezení na obtiažnosť. Minulý rok celkový víťaz svetového pohára v kombinácií boudering a obtiažnosť. Jeden so štyroch lezcov na svete, ktorí preliezli na skalách cestu obtiažnosti 8c štýlom ON SIGHT (prelez cesty na prvý pokus bez predchádzajúceho skúšania)

– Na slovenských pretekoch sme ťa ešte nevideli a aj na domácich pretekoch lezieš len veľmi málo, pokiaľ viem, chodíš len na majstrovstvá ČR. Aká je úroveň v Čechách a na Slovensku? Dá sa to porovnať s pretekmi svetového pohára? Ako sa ti páčilo v Žiline?
Na závody do Žiliny jsem prišiel kvôli tomu že se mi na Slovensku líbí a mám rád tamní lezce. Srovnávat závody svetového poháru a československé závody je hloupost, nicméne se určití kvalita našich závodú zlepšuje. Což se o svítových pohárech říci nedá spíše dochází ke stagnaci.

– Si jeden z mála lezcov, ktorý je schopný vyhrávať preteky v obidvoch disciplínach teda bouldering aj obtiažnosť. Budeš aj naďalej liezť kombináciu? Na koľkých pretekoch si bol minulý rok a dá sa zvládnuť také množstvo?
Vždy mí motivovalo být všestraný lezec našel jsem si novou motivaci či cestu místo skalního lezení bouldrovat více i na závodech. Jelikož jsem za poslední rok a pul závodil snad na padesáti závodech tak se chci pomalu zase namotivovávat na skály a potrebuju zmenu. Jenom závodit je velký nátlak na psychiku a zdravotní stav.

– Športové lezenie je na Slovensku stále pomerne neznámy šport. Zmenilo sa niečo v Čechách po tom ako si bol dvakrát majster sveta?
Lezení jakožto sport neznámy byl a asi bude navždy. Rozdíl je jenom v tom že noviny a sportovní správy zajímá fotbal, hokej a až poté nejaké ty olympijské sporty a lezení je moc malý sport. Pozitivní dopad u nás ale nastal v tom že sportovní lezení každý zná a už o lezení na umelé stene nebo skalách slyšel. Hodní lidí si to i oblíbylo jako formu fitnesu místo posilovny a stíny u nás rostou jako houby po dešti.

– Čím to je? Chýba lezeniu atraktivita, trpíme tým, že nie sme olympijský šport, alebo je to len neschopnosť lezcov a menežerov predať sa médiam?
Finance a celkoví pŕístup k medializaci lezení.

– Čo ešte chystáš tento rok? Budú to len preteky, alebo chceš liezť aj na skalách?
Závody určití nezavrhnu ze dne na den ale za týden vyrážíme na skály do Francie tak se uvidí jak mí to nadchne a jek dlouho oželím tučnč zisky z výher na závodech.

– Si jeden z mála profesinálnych lezcov. Hokejisti podpisujú zmluvy na závratnč sumy, prepokladám, že s lezním to nebude také ružové. Ale možno sa mýlim a ty bežne hádžeš do koša ročné kontrakty pod 5mil.USD. Dá sa uživiť lezením? Kto ťa sponzoruje?
Jsem profesionál jako jiní sportovci a myslím si že k tomu aby jsi ze sportu žil a mnel podmínky nepotřebuješ pet milionu na rok. Navíc jsem realista a nikdy jsem lezení kvuli ponízum nedelal. Pokud ale chceš být profilezcem tak musíš být absolutní špička.

 

Lenka Mičicová – Majsterka SR v boulderingu

– Žilina je tradične najsilnejšie slovenské mesto, čo sa týka športového lezenia. Ale doposiaľ to boli všetko len muži. Majstrov Slovenka a výborných lezcov zo Žiliny je naozaj veľa Andrej Chrastina, Ičo Kollár, Miro Piala, Dušan Kultán, Rudo Teffelner bratia Repčíkovci. Ty si ale prvá žena. Aký je to pocit a ako je na tom žilinské ženské lezenie? Bude tiež také úspešné ako mužské?
Byť Majsterkou Slovenska je určite veľmi dobrý pocit, ktorý znásobuje fakt, že sa mi titul podarilo získať práve v Žiline , na tak kvalitných pretekoch, ako boli tieto. žilinské ženské lezenie a otázka ako je na tom ??? Asi len veľmi ťažko nájdem odpoveď. Je to všetko o ľuďoch , motivácii, chuti pustiť sa do niečoho naplno, obetovať tomu potrebné. Myslím, že podmienky v Žiline sú. Je tu Bouldrová stena K2, v Považskej Bystrici veľká 12m stena s lanom, kde je možné trénovať v zimnom období. Spomenul si zvučné mená borcov, ktorí začínali a dlhč roky trénovali v podmienkach naozaj smiešnych v porovnaní s dnešnými možnosťami a podávali kvalitné výkony. Takže ide to.

– U mužov bol favorit pretekov jasný Tomáš Mrázek naozaj nemá konkurenciu. U žien bola favoritkou Tomášova priateľka Helča Lipenská. Nakoniec bola až tretia. Viem, že si sa dlho rozhodovala, či vôbec na preteky ísť. Nakoniec si išla a vyhrala. Ako hodnotíš preteky? Aká bola konkurencia?
Opäť sa budem opakovať, ale nie len ja, ale i ostatní pretekári si pochvaľovali . Cesty vyvážené , kde bolo možné využiť techniku, no prejaviť i silový potenciál. Dobrá organizácia, počasie vyšlo, takže hodnotím veľmi pozitívne. Pripraviť dobrý pretek totiž nie je vôbec jednoduchá záležitosť.
Špeciálne som sa na tieto preteky nepripravovala. V poslednom období viac času venujem lezeniu na skalách. Takže bonusový bod k dobrému pocitu.
A čo sa týka konkurencie? U mňa bola jednoznačne favoritka Helča Lipenská , ktorá sa lezeniu venuje profesionálne a zúčastňuje sa na kolách svetového pohára i majstrovstvách.

– Čím sa živíš a ako zvládaš kombináciu práce a lezenia? Aký máš časový pomer
práca : lezenie :
Táto otázka ma dosť pobavila. Pracujem ako obchodný manager v súkromnej firme . Je to naozaj veľmi náročné zvládať prácu a šport, ktorý sa snažíte robiť profi, či na Slovenské pomery možno lepšie povedané polo profi. Nakoľko lezenie nieje tenis, či futbal a netočia sa v ňom milióny. Keď vynechám ten spánok, tak by som to odhadla 7/3 pomer práca/lezenie… Takže voľný čas??? To je čo???

– Kde trénuješ, radí ti niekto s tréningom?
Trénujem v Žiline na stene K2 na skaly chodím najmä do Višňového a snažím sa čo najviac chodiť do slovinského Ospu. S tréningom mi pomáha, respektíve s malými úpravami po konzultácii so mnou mi ho celý robí jedna z najlepších lezkýň na svete, moja dobrá priateľka Alexandra Taistra z Poľska. Jedna z 8 žien na svete, ktorá ma prelezenú cestu na skalách obtiažnosi 8c .

– Čomu sa chceš venovať viac? Lezeniu na skalách alebo pretekom?
Určite sa chcem venovať lezeniu na skalách a preteky brať ako doplnok, konfrontáciu, možno určitý druh zábavy. Je to veľmi inšpirujúce, ale aj deprimujúce, keď sa nezadarí.

– Na jeseň sú majstrovstvá sveta v Španielsku. Nomináciu si si už zabezpečila. Chystáš sa tam ísť?
Uvidíme, ešte nie som rozhodnutá.