Northland Cup 2001 MAJSTROVSTVA SLOVENSKA

30. júna sa uskutočnili v Žiline na Hlinkovom námestí boulderingové preteky Northland cup.

Organizátorom a staviteľom 4-profilovej steny od Anatomicu na takmer rockovom pódiu bol Extrém klub a partia na všetko odhodlaných pomocníkov.
Bouldre pripravovali Marek Repčík, Dino Kuráň˛ a Doktor.

Kvalifikácia

Reprezentovalo sa 38 mužov a 13 žien, medzinárodnú účasť vytvorili lezci z Čiech a Poľska.
Pretekalo sa osvedčeným systémom- nástup z izolácie, na prelez 4 minúty, rovnako na oddych. Výkony sa hodnotili systémom top- zona- pokusy- body. Muži aj Ženy liezli 3 kvalifikačné bouldre.

Ženské najlepšie zvládla Miša Drlíková (Triop, Singing rock), tesne nasledovaná Katkou Čintalovou (MKŠK Modra) a Helenou Lipenskou (Pivovar Eggenberg).
rojicu mužských bouldrov vytopovali piati borci. Najmenej pokusov potreboval Juro Repčík (Alpinus, Anatomic) a so zlomeným prstom postúpil do finále z prvého miesta.

Súťaž v skokoch

Vydarenou kultúrnou vložkou bola súťaž v skokoch z chytu do chytu.
Základnú vzdialenosť 160 cm síce prekonali takmer všetci, ale postupné pridávanie centimetrov poriadne preriedilo štartové pole.
Medzi ženami najďalej „doletela“ Kaťa Fickuljaková (Bloc Bratislava) a mužský finálový duel bol záležitosťou Petra Doležaja (CCC Bocianik) a Mareka Repčíka (Alpinus, Anatomic). 210 cm skočili bezpečne obaja, ale 215 na tri pokusy ani jeden. Pokračovalo sa a džamp sa lepšie podaril Herr. direktorovi preteku a Marek zvíťazil.

Finále

Počkať s finále až do večera sa ukázalo ako rozumný ťah. Teplota poklesla, divákov utešene pribudlo a pri západe slnka začali svoj boj o víťazstvo ženy. Prvý boulder: iba Katka Čintalová a Helena Lipenská udržali topový chyt. V druhom sa všetky ženy tak úspešne vyhýbali kráľovému prešahu z „hrnca“ do bočáku, že na zonu si okrem Zuzky Čintalovej nesiahla žiadna. Zuzka predviedla, že silovo nemá momentálne na Slovensku konkurenciu a zastavil ju až topový chyt, na prichytenie ktorého aj druhou rukou už sily neboli. Tam sa pripravila o víťazstvo, lebo tretí boulder vyliezli OS Helena Lipenská aj obidve sestry a až presné zrátanie výsledkov posunulo Katku Čintalovú na prvé miesto. Víťazstvo síce o „prsia“, ale Katka liezla perfektne a potvrdila, že bouldering je jej silná stránka.

Mužské finále bolo jednoznačne vrcholom Northland cup-u. Umelo osvetlená stena, perfektná atmosféra a predovšetkým výkon Andreja Chrastinu (Boulder bar, a.9, Sokol Žilina). ONE MAN SHOW, inak asi jeho finálové pôsobenie ani nazvať nemožno, aj keď bojovné výkony podávali aj ostatní finalisti. Na výborne pripravených bouldroch Andrej predviedol, že nielen sila, ale najmä vôľa, bojovnosť, koncentrácia a taktika sú zbrane, ktorými sa vyhráva. Všetky tri bouldre vyliezol TOP a za všeobecného jasotu a revu sa dobouldroval ku dominantnému víťazstvu a k 14 000-ovému bicyklu ROCK MACHINE od MEDEIA s.r.o. Druhé miesto získal Tomáš Doubravský zo Šumperku, ktorý ako jediný dokázal dať top aspoň na jednom bouldri. Bronz patrí Jurovi Repčíkovi, ktorý liezol veľmi vyrovnane, ale na top si nesiahol.

Na záver treba povedať, že opäť a znova sa potvrdilo, že popularita boulderingu je vysoká. Organizovanie pretekov pod „holým nebom“ je užitočné a pomáha prezentovať lezenie aj laickej verejnosti veľmi atraktívnou a zrozumiteľnou formou. Myslím si, že úroveň preteku bola po organizačnej a hlavne športovej stránke vysoká. Verím, že sa pretekárom podarí preniesť svoje schopnosti a skúsenosti aj na medzinárodnú pôdu a dokážu zabodovať aj na
pretekoch svetového pohára v boulderingu. Pretože potenciál na to určite majú.

Generálny reklamný partner: NORTHLAND výhradný importér značky NORTHLAND

  • hlavný­ sponzori: ALPHA SPORT, SLOSMAT, ALGIDA
  • sponzori: Trek Sport, Anatomic, šilmont, SHS JAMES, Nebbia, Balakom, Mesto Žilina, Walmark s.r.o – značka nápojov RELAX, tlačiareň Este
  • mediálni partneri: Žilinský večerník, Rádio Žilina

(prevzaté z časopisu JAMESáK autor: Ivan Žila)